خانه سلامتی
رعایت بهداشت در سفر با قطار
مسافرت با قطار اگر چه جزو امن ترین سفرهاست ولی لزوما جزو تمیزترین ها نیست.کوپه ها و واگن های قطار در هر سفر مورد استفاده بسیاری از مسافرانی قرار می گیرد که سبک زندگی مختلفی دارند.از انجا که مسافرت با قطار عموما برای مسیرهای بلند مدت انتخاب می شود بهتر است علاوه بر مواد شوینده و دستمال کاغذی مخصوص خود
، حتما ملحفه و لیوان مختص خود را همراه داشته باشید.

*منبع:روزنامه همهشری(شماره7347)*

برچسب ها: رعایت بهداشت در سفر با قطار،

تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1396 | 01:29 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
نکات کلیدی برای رعایت بهداشت فردی در سفر با هواپیما
در صورت رعایت نکردن بهداشت فردی فاصله نزدیک مسافران در هواپیما می تواند عامل آزار دیگران شود.بنابراین قبل از این سفرها که عموما زمان کمتری را نسبت به سایر وسایل نقلیه به خود اختصاص می دهد
،حتما حمام بروید،مسواک بزنید و تا ساعت ها قبل از خوردن خوراکی هایی مثل سیر و پیاز خودداری کنید.قبل از سوار شدن به هواپیما پوشک نوزادان را عوض کنید.اگر با فردی مسن یا بیمار مسافرت می کنید شرایط خاص بیمارتان را برای مامور صدور شماره صندلی شرح دهید.

*منبع:روزنامه همشهری(شماره7347)*طبقه بندی: توصیه و نکات آموزشی پزشکی،
برچسب ها: نکات کلیدی برای رعایت بهداشت فردی در سفر با هواپیما،

تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1396 | 01:23 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
نکات کلیدی برای رعایت بهداشت در رستوران های بین راهی
اگر ناچار شدید در رستوران های بین راهی غذا بخورید
،از تمیز بودن قاشق،چنگال و لیوان رستوران مطمئن شوید. از ظروف  یک رستوران می توان تمیزی غذای آنجا را نیز مورد ارزیابی قرار داد.یک لیوان را در مسیر نور بگیرید و ببینید آیا لکه های چربی روی آن قرار دارد یا نه؟ چرب بودن بودن قاشق و چنگال نشان از آلوده بودن محیط می دهد.اگر کارد و چنگال آلوده بود می توانید با آب و نمک، آن را کمی شستشو بدهید.از خوردن غذاهایی که ترکیبات آن را نمی دانید مانند کتلت همبرگر و کباب کوبیده خودداری کنید.از آنجا که حرارت لازم به داخل این غذاها نمی رسد انتقال عوامل بیماری زایی مانند انواع کیست ها،لاروانگل ها و میکروب های بیماری زا از این طریق امکان پذیر است و می تواند مصرف کننده آن را در مسیر سفر یا حتی تمام تعطیلات درگیر بیماری کند.سعی کنید از سفارش دادن غذاهایی که سس دارد خودداری کنید.ادویه و نمک زیاد می تواند در مخفی کردن مزه ناسالم غذا موثر باشد.ماده اولیه سس ها زود آلوده و فاسد می شود.از مصرف سالادهای خام خودداری کنید.از آنجایی که این رستوران ها در مکان هایی قرار دارند که دسترسی به آب لوله کشی وجود ندارد،ممکن است ظروف خود را با آب چشمه ها،منبع های سیار و آب چاه بشویند.

*منبع:روزنامه همشهری(شماره7347)*طبقه بندی: توصیه و نکات آموزشی پزشکی، تغذیه،
برچسب ها: نکات کلیدی برای رعایت بهداشت در رستوران های بین راهی،

تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1396 | 01:08 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
رعایت بهداشت در سفر با اتوبوس
سفر با اتوبوس به دلیل کمی جای مسافران نیاز به تدابیر ویژه ای دارد.برای رعایت بهداشت در این وسیله نیز به مانند سایر وسایل قبل از صرف هر گونه خوراکی دست هایتان را بشویید.مطمئن شوید که راننده در بهترین رستوران ممکن نگه می دارد.توصیه می شود وعده ای که در راهید را در خانه آماده کرده و با خود ببرید.ساندویچی را که درست می کنید بدون گوجه
، خیارشور و سس باشد تا احتمال خراب شدنش به حداقل برسد.

*منبع:روزنامه همشهری(شماره7347)*طبقه بندی: تغذیه، توصیه و نکات آموزشی پزشکی،
برچسب ها: رعایت بهداشت در سفر با اتوبوس،

تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1396 | 01:01 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
نکات کلیدی برای مصرف آب در سفر
یکی از مهم ترین نکات در سفر
،مصرف آب سالم است.این مایه حیات، نیاز روزمره همه افراد است که باید فاقد آلودگی میکروبی و انگلی باشد.همیشه چند بطری آب سالم و بهداشتی برای رفع تشنگی همراهتان داشته باشید.از آنجا که هوا رو به گرمی می رود مصرف آب بیشتر از روزهای قبل می شود.کم آبی بدن می تواند باعث اختلال در دستگاه گوارش شده و منجر به یبوست شود.هنگام سفر از آب آشامیدنی مطمئن یا آب معدنی استفاده کنید.از نوشیدن آب و یخ های روی میز رستوران ها خودداری کنید.این یخ ها می تواند عامل انتقال بیماری باشد.سعی کنید آب آشامیدنی جوشانده شده همراهتان باشد که در مواقع ضروری مثل شست و شوی دست ها از آن استفاده کنید.نوشیدن مایعات بسیار سرد یا به اصطلاح یخ، به دستگاه گوارش آسیب می رساند و سبب بروز اسپاسم معده می شود که در روزهای تعطیل و مسافرت اصلا مطلوب کسی نیست.

*منبع:روزنامه همشهری(شماره7347)*طبقه بندی: توصیه و نکات آموزشی پزشکی، تغذیه،
برچسب ها: نکات کلیدی برای مصرف آب در سفر،

تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1396 | 12:51 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
دارو و کمک های اولیه برای سفر
کسانی که رژیم غذایی بدون روغن و نمک دارند باید طی سفر رژیم خود را رعایت کنند.بدون تردید اگر فردی بیماری فشار خون دارد نباید از غذاهای بین شهری که نک بیشتری دارد استفاده کند و باید پیش از سفر برای غذای خود تمهیداتی بیندیشد.داروی خود را به مدت طولانی در پشت شیشه
، داشبورد و یا صندوق عقب ماشین قرار ندهید.بهتر است دارو پیش خودتان باشد نه داخل چمدان چرا که امکان گم شدن چمدان یا قرار گرفتن آن در محیط سرد یا خیلی گرم وجود دارد.داروهای یخچالی را در ظروف مخصوص خنک کننده حمل کنید.

*منبع:روزنامه همشهری(شماره7347)*طبقه بندی: ویژه آقایان، ویژه بانوان، توصیه و نکات آموزشی پزشکی، تغذیه، ویژه کودکان و نوجوانان، فشارخون،
برچسب ها: دارو و کمک های اولیه برای سفر، نکات کلیدی برای سفر، رعایت رژیم غذایی در مسافرت،

تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1396 | 12:43 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
ارتباط آنتی هیستامین با اختلالات ناباروری در مردان
مصرف داروهای معمول برای مقابله با آلرژی و حساسیت با بروز مشکلات ناباروری در مردان مرتبط است.آنتی هیستامین ها اغلب برای بهبود علائم آلرژیک از قبیل تب یونجه یا واکنش به نیش و گزیدگی حشرات مصرف می شوند و به صورت داروی اوتی سی(غیرنسخه ای)یا نسخه در داروخانه ها موجود هستند.به گزارش گاردین
، اکنون بازنگری گروهی از متخصصان آرژانتینی از مطالعات انجام شده روی این داروها نشان می دهد که این ترکیبات می توانند عوارض جانبی بلندمدتی روی توان باروری در مردان داشته باشند.

*منبع:روزنامه همشهری(شماره7347)*

برچسب ها: ارتباط آنتی هیستامین با اختلالات ناباروری در مردان،

تاریخ : یکشنبه 27 اسفند 1396 | 01:04 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
تاثیر حد مجاز آلودگی هوا بر رشد مغزی جنین
متخصصان معتقدند که حتی سطح مجاز آلودگی هوا نیز موجب کند شدن رشد مغزی کودکان می شود.به گزارش ایسنا
، نتایج یک آزمایش تازه توسط متخصصان انستیتو بهداشت جهانی بارسلونا نشان می دهد کودکانی که در دوران جنینی در معرض جدی حد مجازی از آلاینده های هوا قرار می گیرند دچار نوعی آسیب مغزی می شوند که در سنین بالاتر به اختلال در تمرکز منجر می شود.یافته ها موید آن است که حتی هوای نسبتا پاک که میزان آلاینده های آن در حد مجاز است نیز می تواند روی بازده تحصیلی کودکان تاثیر سوء داشته و منجر به افزایش خطر ابتلا به اختلالات و مشکلات روانی همچون اعتیاد یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی شود.

*منبع:روزنامه همشهری(شماره7347)*طبقه بندی: مغز و اعصاب، ویژه کودکان و نوجوانان،
برچسب ها: تاثیر حد مجاز آلودگی هوا بر رشد مغزی جنین،

تاریخ : یکشنبه 27 اسفند 1396 | 12:55 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
این 9 دانه را دریابید
دانه‌ها سرشار از مواد مغذی هستند که هر کدام سهم قابل ملاحظه‌ای را در سلامت ما ایفا می‌کنند.

تصویر این 9 دانه را دریابید

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تبیان، اسیدهای چرب مفید، فیبر، پروتئین، ویتامین‌ها و املاح قسمتی از مواد مغذی موجود در این بسته‌های کوچک مقوی هستند.

دانه‌های کنجد

این دانه‌های قهوه‌ای رنگ و ریز بر روی نان همبرگر یا نان‌های سنتی، فقط برای تزئین نیست. دانه‌های کنجد یکی از غنی‌ترین دانه‌هاست. روغن کنجد، سس خوشمزه‌ای است که می‌توانید به سالادتان بیفزایید. اسیدهای چرب مفید روغن کنجد باعث کاهش نوع کلسترول نامناسب بدن می‌شود. لازم است بدانید که روغن کنجد به عنوان یکی از مواد لازم برای تهیه حمص (غذایی عربی) است. دانه‌های کامل کنجد از نظر میزان فیبر و پروتئین سرشارند، ترد هستند و طعم خاص گیاهی دارد.

برنج وحشی

خارق‌العاده است! برنج وحشی فقط یک نوع برنج نیست! در واقع نوعی بذر علفی است. میزان پروتئین زیادی نسبت به دانه‌های کامل دیگر دارد و آنتی‌اکسیدان بیشتری نسبت به برنج سفید در آن نهفته است. همچنین این نوع دانه‌ها، فولات، منیزیم، فسفر، روی، ویتامین ب 6، و نیاسین نیز دارند. بعد از پخت نیز بافت خاص کرکی پیدا می‌کند و به صورت گرم می‌توان آن را با سالاد مخلوط کرد.

تخمه کدو

اگر تا به حال این دانه‌های ارزشمند را دور می‌ریخته‌اید و تجربه تفت دادن آن‌ها را نداشته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد بیشتر قدر آن‌ها را بدانید. تخمه‌های کدو به لحاظ میزان منیزیم بسیار غنی هستند، منیزیم ماده معدنی است که از قلب شما محافظت کرده، به تولید انرژی در بدن کمک کرده و ماهیچه‌ها را قدرتمندتر می‌کند. از این دانه‌ها برای تزیین سوپ یا سالادتان به همراه دانه‌های غنی دیگر نیز استفاده کنید یا اینکه به عنوان میان وعده آن را مصرف کنید.

دانه‌های انار

دانه‌های خوشمزه انار، دانه‌های یاقوتی جواهرمانندی هستند که به صورتی خاص درون میوه جای گرفته‌اند. دانه‌های انار سرشار از ویتامین سی و آنتی‌اکسیدان هستند. یک فنجان دانه انار کمتر از صد و پنجاه کالری دارد لذا آن را به عنوان میان وعده‌ای سالم کاندید خوبی می‌دانیم. دانه‌های انار را می‌توان در کنار دانه‌های غنی و کامل دیگر به صورت سالاد مصرف کرد و مزه و رنگ جدیدی را به بشقاب غذایتان بیفزایید.

دانه‌های کینوا

اگر به دنبال منبعی سالم از پروتئین هستید، کینوا را برگزینید. این دانه‌ها را به صورت بسته‌های کوچک در بازار می‌توانید بیابید. با دانه‌های کینوا، به صورت مخلوط با برنج یا پاستا یا سالاد غذاهای جدیدی بیافرینید. کینوآ منبع غنی از پروتئین، آهن و فیبر است.

دانه‌های کتان

از نه هزار سال پیش از میلاد مسیح، انسان‌ها دانه‌های کتان را به عنوان دانه‌های حامل سلامتی مصرف می‌کرده‌اند. اگر شما به قدر کافی ماهی مصرف نمی‌کنید، بهتر است دانه‌های کتان را به رژیم غذایی‌تان بیفزایید تا به میزان کافی امگا سه دریافت کنید، امگا سه، نوعی چربی حیاتی برای سلامتی است. در واقع دانه‌های کتان، بهترین منبع این ماده غذایی ضروری محسوب شده و در کنار آن، فیبر خوبی به بدن وارد می‌کنند. دانه‌های کتان به کاهش فشارخون نیز کمک می‌کنند. مزه دانه‌های کتان دلپذیر و شبیه آجیل است.

شاه دانه

مصرف شاه دانه، با آن عطر و طعم ملایم و خنثی به خوبی با غذاهای طعم دار مناسب بوده و در عین حال دانه‌هایی غنی از پروتئین هستند. میزان پروتئین آن بیش از دانه‌های کتان است. همچنین شاه دانه منبعی سرشار از اسیدهای چرب امگا سه است. دانه‌های شاه دانه را به روی سالادتان بپاشید یا به همراه غذایتان مصرف کنید. همچنین شاه دانه را به صورت پوشش کیک، پنکیک و نان نیز می‌توان به کار برد.

تخمه آفتابگردان

این دانه‌های منحصر به فرد به همان اندازه که خوشمزه‌اند، مفید هم هستند. یک اونس از آن نیمی از میزان نیاز بدن انسان به ویتامین ای را تأمین می‌کند. دانه‌های آفتابگردان چربی‌های مفیدی نیز دارد و می‌توانید آن را در ترکیب غذاهای گیاهی به کار ببرید و به این شکل عطر و مزه بیشتری به غذایتان بدهید.

تخم شربتی (دانه چیا)

دانه‌های کوچک و ریزی که به نام تخم شربتی می‌شناسیم راه طولانی را طی کرده‌اند؛ از گذشته‌های دور تا به امروز. در دو قاشق غذاخوری از این دانه‌های کوچک ده گرم فیبر نهفته است. همچنین حاوی انواعی از پروتئین‌ها، اسیدهای چرب امگا سه، آنتی‌اکسیدان‌ها و نیز مواد معدنی همچون آهن، کلسیم، منیزیم، و روی هستند.


طریقه مصرف آن ساده است. کافی است آن را روی سالاد، ماست، یا غذایتان بپاشید. آن‌ها را بخیسانید و مصرف کنید. دستورات غذایی مختلفی برای تهیه پودینگ تخم شربتی نیز موجو است که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید آن‌ها را بیابید.
طبقه بندی: تغذیه،
برچسب ها: این 9 دانه را دریابید، دانه‌های کنجد، برنج وحشی، تخمه کدو، دانه‌های انار، دانه‌های کینوا، دانه‌های کتان،

تاریخ : جمعه 25 اسفند 1396 | 03:15 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن‌ها چه کار کنیم؟

محافظت از ناخن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و خانم‌ها همواره به دنبال راه‌هایی هستند تا ناخن‌های خود را سالم و قوی نگهدارند تا از شکستگی آن جلوگیری کنند.

به گزارش خبرنگار  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ حوزه کلینیک در نظر دارد مهم‌ترین مسائل بهداشتی، درمانی و مهارت های زندگی که خانم‌ها باید بدانند را در اختیار آن‌ها قرار دهد.


محافظت از ناخن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و خانم‌ها همواره به دنبال راه‌هایی هستند تا ناخن‌های خود را سالم و قوی نگهدارند، در اینجا به معرفی راهکار‌هایی می‌پردازیم که سبب تقویت ناخن‌های دست و جلوگیری از شکسته شدن آن‌ها می‌شود.


از ناخن هایتان استفاده ابزاری نکنید

ناخن‌های شما ابزار نیستند و برای خراشیدن، نگه داشتن و خراشیدن چیز‌های مختلف نباید از ناخن هایتان استفاده کنید، زیرا این‌کار در بلند مدت سبب تضعیف ناخن‌ها و شکسته شدن آن‌ها می‌شود.

(خانم ها عید)برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن ها چه  کار کنیم؟

هنگام باغبانی از دستکش استفاده کنید

هنگامی که در حال گردگیری کردن و یا باغبانی هستنید حتما دستکش دست کنید، زیرا مواد شیمیایی سبب ضرر رساندن به ناخن‌های شما و شکسته شدن آن‌ها می‌شود.

(خانم ها عید)برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن ها چه  کار کنیم؟

ناخن های خود را مرطوب نگه دارید

از کرم‌های مرطوب کننده و لوسیون‌های ناخن در روز به طور مکرر استفاده کنید، رطوبت برای ناخن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و برای همین باید به طور مکرر ناخن‌های دست را مرطوب کرد.

(خانم ها عید)برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن ها چه  کار کنیم؟

رژیم غذایی مناسب داشته باشید

غلات سبوس دار، پروتئن و سبزیجات سبب تقویت ناخن‌های دست می‌شوند و با داشتن رژیم غذایی مناسب می‌توانید از شکسته شدن ناخن‌های خود جلوگیری کنید.

(خانم ها عید)برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن ها چه  کار کنیم؟

آهن بدن خود را تقویت کنید

کم خونی و فقر آهن از جمله مواردی است که سبب شکسته شدن ناخن‌ها می‌شود برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن‌ها آهن بدن خود را تقویت کنید، آهن را در مواد غذایی همچون ماهی قزل آلا، میگو، گوشت بوقلمون، اردک، گاو، مرغ ٬ حبوبات (عدس، لوبیا) سبوس و آجیل و سویا می‌توان پیدا کرد.

(خانم ها عید)برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن ها چه  کار کنیم؟

ناخن هایتان را در معرض مواد شیمیایی قرار ندهید

نگه داشتن مرتب ناخن در آب و مواد شوینده سبب ضعیف شدن ناخن‌های دست می‌شود و از سویی دیگر مواد شیمیایی به دلیل داشتن مواد مضر به ناخن‌های شما آسیب می‌رسانند و حتما توجه داشته باشید که هنگام کار با مواد شوینده از دستکش استفاده کنید.

(خانم ها عید)برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن ها چه  کار کنیم؟

پس از حمام ناخن هایتان را کوتاه کنید

بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن‌ها، پس از حمام است و اگر می‌خواهید ناخن هایتان را کوتاه کرده، این زمان را انتخاب کنید.
طبقه بندی: پوست و مو، ویژه بانوان،
برچسب ها: برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن‌ها چه کار کنیم؟، جلوگیری از شکسته شدن ناخن ها، بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن ها،

تاریخ : پنجشنبه 24 اسفند 1396 | 11:52 ق.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
عواملی که باعث تلخ شدن دهانتان می‌شود
تلخ یا بدطعم شدن دهان ممکن است یک واکنش طبیعی نسبت به نوعی خوراکی متمایل به تلخی باشد که کاملا موقتی و گذراست.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، چشایی، حس پیچیده‌ای است که تحت تاثیر عوامل مختلفی، از جمله بهداشت بد دهان، خشکی دهان و یا بارداری قرار دارد. بسیاری از مشکلاتی که موجب تلخی دهان می‌شوند، خیلی جدی نیستند اما تلخی دهان بسیار آزاردهنده است.

در ادامه به چند عامل که موجب تلخی دهان می شود، اشاره شده است:

خشکی دهان

خشکی دهان زمانی رخ می‌دهد که بزاق به اندازه کافی ترشح نمی‌شود. وقتی بزاق دهان کم می‌شود، تعداد باکتری‌های موجود در دهان افزایش می‌یابد و به همین دلیل، دهان تلخ می‌شود. با مراجعه به پزشک می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

بیماری‌های دندان

بهداشت ضعیف دهان می‌تواند موجب تلخی در دهان شود. همچنین ممکن است باعث خرابی دندان‌ها و یا ایجاد عفونت شود. مرتب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند این مشکل را حل کند. استفاده از دهانشویه ضدباکتری هم، راه حل خوبی است.

سندرم سوزش دهان

این سندرم، نوعی بیماری است که موجب احساس سوزش در دهان می‌شود. البته این سوزش در افراد مختلف به شکل های مختلف دیده می شود اما بیشتر مبتلایان آن را شبیه خوردن فلفل قرمز می‌دانند و همچنین احتمال دارد طعم تلخی در دهان خود حس کنند.

بازگشت اسید به مری

این مشکل می‌تواند موجب تلخی آزاردهنده دهان شود و زمانی ایجاد می شود که ماهیچه بالای معده، ضعیف شده و اجازه بازگشت اسید به مری را می‌دهد. این وضعیت موجب احساس سوزش در قفسه سینه و یا شکم و همچنین احساس تلخی در دهان می‌شود.

برفک دهان

برفک دهان به شکل برجستگی های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان یا گلو بروز می کند و موجب تلخی دهان می شود. تا زمانی که عفونت موجود در دهان درمان نشود، این احساس تلخی باقی می ماند.

از دیگر عوامل موجب تلخی دهان می‌توان به یائسگی، اختلالات مربوط به اعصاب مغز، اضطراب و نگرانی، برخی داروها و مکمل‌های خوراکی، برخی بیماری‌ها و درمان‌های بیماری‌های سرطانی اشاره کرد.

طبقه بندی: دهان و دندان،
برچسب ها: عواملی که باعث تلخ شدن دهانتان می‌شود، چرا دهانم تلخ می شود؟، علل تلخ شدن دهان، چرا دهان تلخ می شود؟،

تاریخ : پنجشنبه 24 اسفند 1396 | 11:46 ق.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
کودک‌تان را هرگز بالا نیندازید

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که با دیدن یک کودک او را در آغوش گرفته و برای خنداندن کودک، او را به بالا پرتاب می کنید؟ اگر شما عوارض این کار را بدانید، هرگز چنین کاری را با کودک نمی کنید.

پرتاب کردن کودک به بالا

پرتاب کودک به سمت بالا و گرفتن او باعث ایجاد سندروم تکان کودک می شود که جان کودک را به خطر می اندازد.

به گفته محققان ، نظر صدها نفر پزشک در رابطه با سندرم تکان کودک پرسیده شد. به گفته پزشکان بالا پرت کردن کودک به کودک آسیب های جدی وارد می کند.

این آسیب ها می تواند خطر مرگ را برای کودک در پی داشته باشد، زیرا باعث میشود بچه به کما برود، شبکیه چشم به طور جدی خونریزی کند، در مغز خون لخته شود (هماتوم ساب دورال) و یا شاید به فوت کودک منجر شود.

ششصد و بیست و هشت پزشکی که برای مسئله پرتاب کودک در سمیناری شرکت کرده بودند، پزشکانی بودند که در آمریکا در ده بیمارستان بزرگ کودکان به ارزیابی جراحت های کودکان در اثر پرتاب به بالا پرداخته بودند.

در این سمینار بیشتر از 80 درصد پزشکان اظهار کردند که اگر کودک زیر سه سال را تکان دهیم، خون در مغزش جمع می شود. 90 درصد متخصصان هم گفتند به احتمال خیلی زیاد، با تکان کودک ، شبکیه چشم او دچار خونریزی شدید می شود. 78 درصد پزشکان هم گفتند احتمال دارد کودک به کما رفته و یا فوت کند.

دکتر علیرضا زالی، متخصص مغز و اعصاب درباره معایب و خطرات مغزی پرتاب کردن شیرخواران به سمت بالا اظهار می کند:

«گاهی در برخی از مناطق کشور این مسئله عادت شده است تا برای اینکه نشاطی در شیرخواران ایجاد شود آنها را به بالا پرتاب می‌کنند، چون وقتی شیرخوار به سمت بالا پرتاب می‌شود یک هیجان برای او ایجاد می‌شود و نشاط ظاهری دارد و افراد با خنده و تبسمی که بر لب او می‌نشیند، تصور می‌کنند این عمل، کار نشاط آوری است.

پرتاب کردن شیرخواران به سمت بالا، بسیار خطرناک است و کاملاً باید از این عمل اجتناب کرد، زیرا علت آن است که در شیرخواران اندازه سر نسبت به بقیه بدن بیشتر است و چگالی، حجم جمجمه و مغز نسبت به بدن تناسب آن متفاوت است و با این کار یکی از مخرب‌ترین فرآیندهای آسیب رسان به مغز، که اساساً تغییر شتاب می‌گویند رخ می‌دهد، به همین دلیل است در حوادث ترافیکی می‌بینیم که بیشترین آسیب به مغز وارد می‌شود.

هر موقع که شتاب علاوه بر خود سرعت از شتاب بالا به پایین یا از پایین به بالا رخ دهد، این را در اصطلاح پزشکی به آن «اکسلریشن» می‌گویند که یکی از مخرب ترین فرآیندهای آسیب رسان به بافت مغز است.

با پرتاب کردن شیرخواران به سمت بالا و به خاطر حجم و چگالی بالاتر مغز نسبت به بدن؛ متاسفانه بر اثر این سندرم آسیب جدی به مغز وارد می‌شود و این کار حتماً آسیب رسان است و می‌تواند مشکلات مغزی در بچه ایجاد کند».


*منبع:سایت تبیان(فراوری:نیره ولدخانی - بخش سلامت تبیان)*

طبقه بندی: ویژه آقایان، ویژه بانوان، ویژه کودکان و نوجوانان،
برچسب ها: کودک‌تان را هرگز بالا نیندازید، عوارض پرت کردن کودک به بالا،

تاریخ : سه شنبه 22 اسفند 1396 | 12:38 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
کتاب حقوق تجارت(کلیات،معاملات تجاری،تجار و سازماندهی فعالیت تجاری)


نویسنده: دکتر ربیعا اسکینی
ناشر:انتشارات سمت
تعداد صفحات: 209 صفحهطبقه بندی: معرفی کتاب،
برچسب ها: کتاب حقوق تجارت ربیعا اسکینی، کتاب حقوق تجارت(کلیات و معاملات تجاری و تجار و سازماندهی فعالیت تجاری)، کتاب حقوق تجارت دکتر ربیعا اسکینی، تعداد صفحات کتاب حقوق تجارت، کتاب حقوق تجارت انتشارات سمت،

تاریخ : سه شنبه 22 اسفند 1396 | 10:43 ق.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
تاریخ : سه شنبه 22 اسفند 1396 | 10:31 ق.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
یک دقیقه ورزش در روز تراکم استخوان زنان را افزایش می دهد
بررسی های جدید نشان داده است که ورزش های کوتاه مدت می تواند گاهی اوقات موثر تر از ورزش های بلندمدت باشد.زنانی که 60 تا 120 ثانیه وزنه ی سنگین می زنند 4 درصد تراکم استخوان بیش تری نسبت به دیگران دارند.زنانی که بیش از دو دقیقه ورزش می کنند به نسبت استخوان های قوی تری پیدا می کنند و می توانند تا 6 درصد افزایش تراکم استخوان داشته باشند.

*منبع:مجله سرای دانش(شماره15)*
طبقه بندی: ویژه بانوان، ویژه ورزشکاران،
برچسب ها: یک دقیقه ورزش در روز تراکم استخوان زنان را افزایش می دهد،

تاریخ : جمعه 18 اسفند 1396 | 01:00 ب.ظ | نویسنده : سیدحسین ابراهیمی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2