دکتر امیر ایجادی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)،  با بیان این مطلب افزود: مصرف نمک به یک عادت بد غذایی تبدیل شده است و همین نمکی که برای خوردن میوه حتی نارنگی هم مصرف می‌شود، بیشتر از میزان هروئین باعث مرگ افراد می‌شود.

وی ادامه داد: در کشور ما سرانه مصرف نمک خیلی بالاست، تمام غذاها و اصطلاحا تنقلاتی نظیر تخمه و پفک و آجیل همه و همه به نمک آغشته هستند و این باعث می‌شود در کنار اینکه مردم عادت به مصرف آب ندارند یا خیلی کم مصرف می‌کنند عادت به مصرف نمک داشته باشند که این موضوع باعث افزایش فشار خون آنها می‌شود.

ایجادی اضافه کرد: در کنار این ایجاد فشار خون، مصرف زیاد نمک باعث افزایش کارکرد کلیه‌ها برای دفع نمک می‌شود، کلسیم را هم دفع می‌کند که این وضعیت باعث ایجاد و افزایش سنگ کلیه می‌شود.

این ارولوژیست و جراح کلیه تاکید کرد: در این وضعیت همه عوامل دست به دست هم می‌دهد تا کلیه از کار بیفتد و به همین راحتی مشکلات جدی‌ای برای سلامتی افراد ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: مصرف نمک تاثیر مستقیم در ایجاد سنگ کلیه دارد اما خیلی‌ها این تصور را دارند که مصرف زیاد نمک روی بدنشان تاثیر ندارد. در بیمارهایی که دچار سنگ کلیه هستند به‌ویژه در خانم‌ها اولین محدودیت حذف نمک از مواد غذایی است. هر کسی نمک بیشتری مصرف کند، نمک بیشتری دفع خواهد کرد و با دفع نمک بیشتر کلسیم بیشتری دفع و سنگ تولید می‌شود.


منبع:  Tebna.ir